Menu

Wyszukiwanie

fot. dolny-slask.org.pl

Parafia Internet

Historia parafii

Parafia została erygowana 3 stycznia 1856 roku. Kościół katolicki, który stał koło plebanii został zbudowany około 1707 roku i zniszczony w 1945 roku przez wojska sowieckie.

W latach 1950 został całkowicie rozebrany, a na jego miejscu postawiono krzyż. Społeczność Lubszańska pochodząca z kresów wschodnich z okolic Czerwonogrodu i Nyrkowa zaadaptowała świątynię ewangelicką zbudowaną w roku 1822 i nadała mu wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przy kościele umiejscowiony jest pomnik pamięci pomordowanych 2 lutego 1940 roku 100 parafian. Z miejsca kaźni przywieziono ziemię przesiąkniętą ich krwią i w urnie umiejscowiono przy pomniku.

Do parafii należą wioski: Garbów, Piastowice i Michałowice (filia).

Proboszcz

Ks. Józef Meler

Realizacja Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji

Parafia pierwszy rok realizuje PPOE według przeprowadzonego programowania na rok duszp. 2017/2018.

9-11 III 2018. „Klucz do wnętrza”

W parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubszy przeprowadzona została sejsja „Znaczenie i zasady komunikacji w budowaniu wspólnoty rodzinnej i parafialnej”.

Współorganizatorami sesji były parafie sąsiednie: parafia św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach oraz wójt gminy Lubsza. Konferencję i warsztaty przeprowadził ks. Stanisław Zając. Z warsztatów skorzystały 44 osoby. Parafian aktywnie wspierali ich proboszczowie: ks. dr Józef Meler, ks. Antoni Akińcza i ks. Tomasz Luboiński.

Komunikacja jest podstawą wzajemnych relacji z Bogiem, z samym sobą i z bliźnimi, dlatego pierwsza konferencja i warsztaty poświęcone były takiej tematyce. Podczas konferencji mogliśmy poznać sposoby komunikacji i porozumiewania się, nauczyć się słuchania, zrozumieć siebie. Konferencję zakończyliśmy wzmocnieniami, o których bardzo często zapominamy. Po konferencji otrzymałam szereg bardzo ciepłych podziękowań od uczestników, wyrażali wdzięczność za zorganizowanie takiego spotkania. Uczestnicy mówili , że „dostali klucz do swego wnętrza”, że bardzo dobrze spędzili te trzy dni i zrozumieli jak radzić sobie w konfliktowych sytuacjach. Jedna uczestniczka powiedziała, że wnuczka pochwaliła ją, „bo fajnie się babciu z Tobą rozmawiało”.

Serdecznie dziękujemy ks. Stanisławowi Zającowi za żywe i pełne radości pokazanie nam, że można nauczyć się dobrej komunikacji. Dziękujemy za miłą i życzliwą atmosferę oraz wyrozumiałość. Dziękujemy osobom zaangażowanym w pomoc przy organizowaniu materiałów, sali, ciasta i serwisu kawowego. Dziękujemy również uczestnikom konferencji, bo to dzięki nim stworzyliśmy wspólnotę. Składamy z całego serca Bóg zapłać.

Urszula Tymków oraz Zespół Odnowy Parafii.

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Radio Watykan

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
280